• Co warto wiedzieć w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem

   • Świat stawia czoła pandemii koronawirusa. Zamknięte szkoły, przedszkola, biblioteki, centra handlowe, kina i restauracje. Koronawirus odebrał nam życie, do którego przywykliśmy. Nawet osoby, które na co dzień nie odczuwają nadmiarowo lęku, w obecnej sytuacji doświadczają go bardzo wyraźnie. Czy nasz lęk jest adekwatny do zagrożenia i co zrobić, by go nie wyolbrzymiać? Jakie konsekwencje dla zdrowia i relacji z bliskimi osobami ma przedłużający się strach związany z możliwością zakażenia?

    Atle Dyregrov
    Professor, Dr. philos
    Specialist in clinical psychology,
    Clinic for crisis psychology, Bergen, Norway
    atle@krisepsykologi.no

    Coraz więcej osób jest zobowiązanych do pozostawania w kwarantannie domowej lub w izolacji z możliwą lub potwierdzoną infekcją koronowirusa. Wielu jest zaniepokojonych tym, czy zainfekowali innych, czy sami zostali zainfekowani. Badania psychologicznych konsekwencji takich kwarantann wykazują znaczne negatywne konsekwencje w postaci strachu, gniewu, natrętnych myśli itp. (Brooks i współpracownicy, 2020). Czynnikami stresowymi w tej sytuacji są nuda, nieodpowiednie informacje, problemy z dostępem do artykułów gospodarstwa domowego, straty finansowe i piętno.
    Kwarantanna pomaga innym. Pomagasz zmniejszyć możliwość zachorowania innych. Wykazujesz zbiorową odpowiedzialność społeczną poprzez swoje altruistyczne działania. Jeśli tak myślisz, będziesz w stanie zachować szacunek do siebie i zapobiegać piętnowaniu. Po zakończeniu okresu kwarantanny inni ludzie powinni o tym pamiętać i nie trzymać się z daleka od tych, którzy wykonali ten obowiązek.

    Bądź aktywny, ustalaj procedury. Działania, rutyna i struktura nadają dniu kształt i przewidywalność oraz zniechęcają do bezradności. W niepewnej sytuacji zapewnia to stabilność i bezpieczeństwo. Ćwiczenia fizyczne, higiena osobista, posiłki w regularnych porach i inne regularne czynności przyczyniają się do porządku i struktury w nowej i niejasnej sytuacji.

    Media społecznościowe pozwalają czatować i widzieć innych za pośrednictwem Facebooka, Skype'a i innych mediów społecznościowych. Ten kontakt społeczny staje się szczególnie ważny podczas kwarantanny. "Pozostać w kontakcie"! Upewnij się, że jest to stały punkt w twoim codziennym harmonogramie.

    Możesz wybrać czas na swoje zmartwienie. Zrób miejsce na określony czas (10-20 minut), w którym możesz się martwić, ile chcesz. Kiedy pojawiają się zmartwienia poza tym czasem, możesz powiedzieć sobie: „Jest to coś, o czym warto pomyśleć w czasie mojego zmartwienia, nie teraz”. Jeśli będzie to powtarzane wystarczająco często, ten proces myślowy stanie się automatyczny. Nie planuj zmartwień późno w nocy. Jeśli pojawią się zmartwienia, nie denerwuj się, po prostu powtórz, że pomyślisz o nich w swoim czasie zmartwień.