• Gdy dzieci się nudzą... czyli propozycje ciekawych zabaw dla najmłodszych:

     • Zwierzaczki-bujaczki

      Zwierzaczki-bujaczki

      Potrzebne do zabawy: papierowe talerzyki lub kolorowy papier techniczny, klej, nożyczki, mazaki lub kredki, papier kolorowy, wata lub waciki kosmetyczne, pomponiki, piórka, rolka po papierze toaletowym

      Wykonanie: Papierowy talerzyk składamy na pół (jeśli nie mamy talerzyka wycinamy koło z grubszego papieru). Następnie wyklejamy brzuszki zwierzątek np. baranka watą, kurczaczka piórkami. Wycinamy z papieru kolorowego i doklejamy dodatkowe elementy: uszy, skrzydełka, nóżki itp. Możemy zrobić noski lub ogonki z pomponików, a uszy króliczka z kawałków rolki po papierze toaletowym.

      Pamiętajcie, że Wasze zwierzątka mogą się różnić w zależności od tego, jakie materiały znajdziecie w domu.

      Jeśli zabawa się Wam spodoba, możecie też tym sposobem wykonać inne zwierzątka. Pochwalcie się Waszymi pracami :)

     • Zwierzątka z rolki papieru

      Zwierzątka z rolki papieru

      Potrzebne do zabawy: rolka po papierze toaletowym, kartki papieru w kolorze żółtym i białym, gąbka dekoracyjna lub filc, klej, taśma klejąca, mazaki (opcjonalnie gotowe oczka do przyklejania), piórka, wata lub pomponiki.

      Wykonanie: rolkę po papierze oklejamy kolorowym papierem. Przyklejamy lub ryzujemy oczka. Wycinamy z gąbki lub filcu elementy: nosek, nóżki, uszka (królik) albo nóżki i dziobek (kurczak), a następnie przyklejamy za pomocą taśmy i/lub kleju. Kurczakowi przyklejamy piórka taśmą klejącą. Króliczkowi przyklejamy ogonek z waty lub dużego pomponika.

      Udanej zabawy!

       

     • Prace z masy solnej

      Prace z masy solnej

      Składniki na masę solną: 1 szklanka zwykłej mąki, 1 szklanka soli, 1 szklanka wody (jeśli chcemy uzyskać większą ilość masy to proporcjonalnie zwiększamy ilość składników). 

      Wykonanie: wszystkie sładniki mieszamy dokładnie, do uzyskania jednolitej, plastycznej  masy. Z takiej masy można przygotować niezliczoną ilość rzeczy np. figurki zwierząt, aut, ludziki, itd. Wszystko zależy od wybraźni dziecka :-)

      Gotową (jeszcze mokrą) pracę można ozdobić cekinami, goździkami, guzukami, koralikami czy ziarenkami pieprzu.

      Następnie należy taką pracę wysuszyć: najprościej położyć na półeczce lub kaloryferze i poczekać, aż całkowicie wyschnie. Suchą pracę można dodatkowo pomalować farbami.

      Udanej zabawy:-)

       

       

     • W kurniku - origami kołowe

      W kurniku - origami kołowe

      Potrzebne do zabawy: papier kolorowy (najlepiej dwustronny), klej, nożyczki, czarny mazak. Z papieru kolorowego wycinamy koła w 3 rozmiarach: duże – 1 żółte, 1 białe, średnie – 5 żółtych, 7 białych, 2 zielone, 2 pomarańczowe oraz małe – 12 czerwonych, 9 żółtych.

      Kogut: Zginamy na pół duże żółte koło, przyklejamy je do kartki. Na nim u góry przyklejamy 2 średnie zgięte na pół kółka (1 pomarańczowe i 1 zielone), tworząc skrzydła. W podobny sposób robimy ogon koguta – zginamy na pół 3 średnie kółka (1 zielone, 1 pomarańczowe i 1 żółte), przyklejanie ogona zaczynamy od dołu. Głowę koguta robimy z 1 średniego żółtego kółka, którego nie składamy. Na koniec zginamy na pół 7 małych czerwonych kółek, tworzymy z nich grzebień, dziób i nogi.

      Kura: Zginamy na pół duże białe koło, przyklejamy je do kartki. Na nim na środku przyklejamy 1 średnie zgięte na pół białe kółko, tworząc skrzydło. Z tyłu przyklejamy 5  średnich białych kółek, również złożonych na pół. Podobnie jak u koguta, przyklejanie ogona zaczynamy od dołu. Głowę kury robimy z 1 średniego białego i złożonego na pół  kółka. Na koniec zginamy na pół 5 małych czerwonych kółek, tworzymy z nich grzebień i  nogi. Wycinamy dziób kury z pomarańczowego papieru. Dorysowujemy oko.

      Kurczątko: Przyklejamy do kartki średnie żółte kółko. Na nim na środku przyklejamy 1 małe zgięte na pół żółte kółko, tworząc skrzydło. Z tyłu przyklejamy ogonek (1 małe żółte kółko, również złożone na pół). Na koniec wycinamy dzióbek z pomarańczowego papieru. Dorysowujemy oko.

      Gotowe! :)