Nasza Poradnia juz po raz siódmy zaprasza młodzież katowickich szkół (uczniów klas VII-VIII SP oraz klas I-V Szkół Ponadpodstawowych) do udziału w Przeglądzie i Konkursie Spotów Profilaktycznych. Hasło przewodnie tegorocznego wydarzenia to: Uważni i Odważni.
Kryzys społeczno-emocjonalny w obliczu wojny
Świat stoi w obliczu nowego kryzysu. Wtargnięcie rosyjskich wojsk na teren Ukrainy wzbudza silne emocje w każdym z nas - dzieciach, młodzieży, rodzicach i nauczycielach.
Każdy z nas przeżywa tą sytuację w inny sposób. Jedni odczuwają lęk, strach inni smutek, złość czy bezradność. To w jaki sposób sobie z kryzysem radzimy zależy od naszego doświadczenia życiowego, posiadanych umiejętności i zasobów. Ważne jest to, aby rozmawiać o swoich uczuciach i znaleźć sposoby na ich rozładowanie. Może będzie to rozmowa z kimś bliskim, może aktywność fizyczna, medytacja, a może zaangażowanie się w pomoc na rzecz potrzebujących.
W razie potrzeby dzieciom i młodzieży (z naszego rejonu działania) oferujemy pomoc psychopedagogiczną. Pod nr telefonu 32 203 - 54 - 46 sekretariat poradni ustali termin spotkania.
W najbliższym czasie będziemy zamieszczać na naszej stronie dodatkowe wskazówki i materiały pomocne w radzeniu sobie w tak trudnym czasie. Tymczasem, zachęcamy do skorzystania z materiałów już publikowanych na naszej stronie, np. w zakładce Zdrowie psychiczne czy padlecie "Emocje" (dostępnym w wiadomościach na stronie głównej).
Materiały opracowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej:
W rozmowie z dziećmi, na temat sytuacji w Ukrainie, może być pomocny film Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę:
Rozmowa Małgorzaty Ohme z dr Aleksandrą Piotrowską:
Bezpłatny webinar dla specjalistów - prowadząca dr Jagoda Sikora,:
WSPARCIE PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNE PO POWROCIE UCZNIÓW DO SZKÓŁ
W związku z powrotem uczniów do szkół i placówek, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 5 w Katowicach zaplanowała realizację działań w celu zapewnienia wsparcia dla uczniów, rodziców i nauczycieli naszych rejonowych placówek.
Zespół zadaniowy ds. wsparcia wychowawczego i psychoprofilaktycznego środowiska szkolnego po powrocie do szkoły, powołany przez dyrektora opracował Program wsparcia w w.w. zakresie. Program powstał w oparciu o aktualną analizę potrzeb diagnozowanych na bieżąco przez poradnię oraz na podstawie informacji przekazanych pracownikom Poradni przez szkoły, w okresie 21-28.05.br., dotyczące diagnozowanych potrzeb w trzech obszarach (uczniowie, rodzice, nauczyciele). Celem działań programu poza bezpośrednim wsparciem w szkołach (zgodnie ze zgłaszanymi potrzebami) jest również dostarczenie narzędzi do przeprowadzenia zajęć reintegracyjnych, a także prezentacja oferty skierowanej do rodziców i nauczycieli dotyczącej możliwości udzielania wsparcia.
Poniżej prezentujemy linki do opracowanych narzędzi interaktywnych, które opracował zespół poradni:
Padlet „Integracja”: INTEGRACJA (padlet.com)
Padlet „Emocje”: EMOCJE (padlet.com)
Opracowane Padlety zawierają gotowe do pobrania i wykorzystania mi.in:
- scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, gier i zabaw dostosowane do różnych grup wiekowych,
- karty pracy,
- filmy, prezentacje
- materiały informacyjne i wspierające dla rodziców i nauczycieli,
- propozycje webinariów i szkoleń.
Ponadto zachęcamy doradców zawodowych do zapoznania się z nowopowstałym: Blog spot Forum Wymiany Doświadczeń Doradców Zawodowych Miasta Katowice: https://forumdoradcowzawodowychkatowice.blogspot.com/
Wszystkie bieżące informacje wraz z linkami dostępu do spotkań dla nauczycieli/ rodziców będziemy umieszczać na naszej stronie internetowej: www.ppp5katowice.eu
Zachęcamy również do udziału w nowych formach wsparcia:
- "Mindfulness-Relaksacja" dla młodzieży, które odbywają się w każdy czwartek o godz. 17.00 https://www.ppp5katowice.eu/a/mindfulness-relaksacja-1
- "Mindfulness-Relaksacja" dla nauczycieli, które odbywają się w każdą środę o godz. 19.30 https://www.ppp5katowice.eu/a/mindfulness-relaksacja-2
Jednocześnie przypominamy, że w razie pytań lub pojawiających się potrzeb bezpośredniego wsparcia przez pracowników poradni w Państwa placówkach, prosimy o bezpośredni kontakt mailowy lub telefoniczny z opiekunami Państwa placówek z ramienia poradni, celem ustalenia szczegółowych form, terminów i możliwości wsparcia ze strony poradni.
Konkurs "#Nie lajkuj hejtu"
Konkurs #Nie lajkuj hejtu, do którego zaproszeni zostali uczniowie szkół ponadpodstawowych klas I – IV został rozstrzygnięty. Listę laureatów oraz nagrodzone prace można zoabaczyć w poniższym linku:
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!
Celem konkursu było podniesienie bezpieczeństwa w Internecie. Zapobieganie cyberprzestępstwom, w tym przemocy oraz mowie nienawiści. Promowanie zachowań chroniących przed zagrożeniami w Internecie, w tym antydyskryminacyjnych oraz rozwijających umiejętności tolerancji.
8 luty 2022 - Dzień Bezpiecznego Internetu
Nasza Poradnia od lat angażuje się w obchody DBI. W tym roku zaplanowaliśmy m. in. konkurs dla uczniów klas I-VIII Szkół Podstawowych oraz webinaria dla uczniów i ich rodziców.
Regulamin_konkursu_DBI_2022.pdf
Webinaria online poprzez MS Teams:
9 marca br. godz. 17.00 - 18.30 dla rodziców dzieci i młodzieży klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych:
10 marca br. godz. 17.00 - 18.00 dla rodziców dzieci przedszkolnych i klas I-III szkół podstawowych:
Zachęcamy także do zapoznania się się z materiałami edukacyjnymi.
Dla rodziców:
Prezentacja nt. bezpiecznego korzystania z Internetu Dzieci_a_Internet.pdf
Poradnik nt. ochrony wizerunku broszura-pomysl_zanim_wrzucisz.pdf
W skrócie, czyli na co zwrócić uwagę 10_porad_dla_rodzicow_internet.pdf
Podcast: Odnalezc_sie_w_sieci.m4a
Dla dzieci i młodzieży:
Link do gry edukacyjnej https://learningapps.org/watch?v=pjvanx0za21
Sprawdź siebie BHP_Internet.docx
Ulotka Radzenie_sobie_z_cyberprzemoca.pdf
Broszura nt. bezpieczeństwa na Facebooku do_the_check-broszura.pdf
Twoje prawa i obowiązki w Internecie dekalog_praw_i_obowiazkow.pdf
Dla nauczycieli:
Problem nadużywania Internetu problem_nadmiernego_korzystania_z_internetu-FDDS.pdf
Problem cyberprzemocy Cyberprzemoc_PPP-5.pdf
Podcast: Odnalezc_sie_w_sieci.m4a
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców i nauczycieli z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Polski organizator akcji SaferInternet oferuje szeroki dostęp do materiałów edukacyjnych dla rodziców i nauczycieli. Ponadto zaprasza do udziału w specjalnych webinariach związanych z tematyką bezpieczeństwa w sieci, np. cyberprzemocy, dyskryminacji czy dobrostanu w czasie epidemii.
Ważne sprawy
Emocje odgrywają w naszym życiu ogromną rolę, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. To one w dużym stopniu determinują nasze zachowanie, to jak traktujemy siebie i innych.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak dbać o swoje emocje, to zapraszamy do zapoznania się z prezentacją:
ORGANIZACJA PRACY PPP-5
Najważniejsze Informacje dot. organizacji Pracy PPP nr 5 w Katowicach w okresie epidemii COVID-19
- W związku z aktualną organizacją pracy poradni, klienci zostają zapoznani z obowiązującymi procedurami korzystania z usług za pośrednictwem strony www (szczegółowe informacje dot. diagnozy znajdują się w zakładce "Strefa rodzica" - najczęściej zadawane pytania), informacji wywieszonych na terenie placówki oraz rozmów telefonicznych z pracownikami.
- Wszelkie dokumenty można dostarczać do poradni osobiście (po wcześniejszym telefonicznym umówieniu), jak również można nadal dostarczać pocztą elektroniczną, tradycyjną lub pozostawić w skrzynce pocztowej przed wejściem do poradni.
- W momencie telefonicznego umawiania wizyty rodzic zostaje poinformowany o warunkach pracy w poradni w związku z zagrożeniem epidemicznym. Niewyrażenie zgody na warunki badania, stosowanie środków ochronnych (maseczek/przyłbic) jest jednoznaczne z odmówieniem zgody na badanie.
- Pracownik pedagogiczny umawia dziecko/ucznia na wizytę telefonicznie, przeprowadzając jednocześnie wywiad epidemiologiczny i ewentualnie diagnostyczny, który potem rodzic/opiekun prawny dziecka podpisuje podczas wizyty.
- Rodzic zostaje poinformowany o konieczności przygotowania dziecka do spotkania na terenie poradni poprzez rozmowę z dzieckiem o badaniu i konieczności zachowania dystansu, noszenia środków ochronnych oraz pozostaniu podczas badania bez rodzica.
- W miarę możliwości na wizytę w poradni dziecko/uczeń zgłąsza się z jednym opiekunem.
- Osoby umówione na wizytę zgłaszają się do poradni punktualnie na wyznaczoną godzinę, nie przychodzą wcześniej w celu uniknięcia zbędnego czasu przebywania na terenie poradni, a jeżeli przyjdą wcześniej oczekują na zewnątrz placówki.
- Na diagnozę przyjmowane są osoby bez obserwowanych objawów chorobowych, nie objęte kwarantanną, nadzorem epidemicznym (informację uzyskuje się telefonicznie w momencie umawiania na wizytę, która jest ponownie weryfikowana telefonicznie na dzień przed wyznaczonym terminem wizyty).
- Badany oraz rodzic/prawny opiekun, ma obowiązek posiadania własnych środków ochrony osobistej w postaci: maseczek i rękawiczek jednorazowych. Odległość między osobą badającą, a badanym i towarzyszącymi opiekunami to minimum 1,5 metra.
- Dziecko umawiane na diagnozę, w miarę możliwość, powinno być zaopatrzone we własne przybory do pisania (ołówek, długopis, kredki lub inne wskazane przez umawiającego wizytę specjalistę), wodę do picia, chusteczki higieniczne.
- Przy wejściu na teren placówki, rodzic/prawny opiekun/pracownik placówki opiekuńczo-wychowawczej zobowiązany jest do wypełnienia oświadczenia zgodnie ze stanem faktycznym (treść oświadczeń znajduje się w zakładce "Strefa rodzica" - dokumenty do pobrania). Następnie, za zgodą, przez wyznaczonego pracownika przeprowadzany jest pomiar temperatury ciała klientom termometrem bezdotykowym.
- Przed przystąpieniem do badania, osoba badająca, rodzic/opiekun i dziecko są zobowiązani do zdezynfekowania rąk.
- Dziecko umówione do badań pozostaje ze specjalistą w gabinecie. Dopuszczalna jest obecność rodzica/prawnego opiekuna/opiekuna pow w przypadku dzieci małych, niepełnosprawnych, niesamodzielnych, wymagających bezpośredniej obecności opiekuna.
- Rodzic/opiekun oczekuje na dziecko w miejscu wyznaczonym w poradni lub na zewnątrz poradni.
- Jeżeli Rodzic/Opiekun będzie przebywał na terenie placówki dostosowuje się do wskazań pracownika dotyczących sposobu oczekiwania na dziecko.
- Wywiad, omówienie wyników badania z rodzicami/prawnymi opiekunami w miarę mozliwości prowadzone są telefonicznie lub online.
Bardzo prosimy o wyrozumiałość
Dyrektor PPP nr 5
REKOMENDACJE MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ
dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z przypadkami zachorowań na koronawirusa
Bieżące informacje i komunikaty
Przypominamy, że na stronach Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego znajdują się aktualne informacje na temat koronawirusa. Zachęcamy do ich odwiedzania:
- https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie
- www.gov.pl/koronawirus
- www.gis.gov.pl/
Infolinia Ministerstwa Zdrowia
W przypadku dodatkowych wątpliwości zadzwoń na infolinię Ministerstwa Zdrowia lub poinformuj o jej działaniu innych – tel. 800 190 590 (czynna całodobowo)
Projekt "Tworzymy dla innych"
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pracami literackimi oraz plastycznymi stworzonymi przez uczestników projektu "Tworzymy dla innych" (Uwaga! Nowe prace:-)):