• Relaksacja

    • DROGI MŁODY PRZYJACIELU

      

     Chcemy Cię dzisiaj zachęcić, abyś uciekł z nami, z całej tej trudnej sytuacji, w jakiej tkwimy od dłuższego czasu, pełnej niepewności, stresu, lęku o zdrowie i życie swoje oraz najbliższych. Nie możesz spotykać się z przyjaciółmi, nie chodzisz do szkoły, już dawno nie byłeś w swojej ulubionej restauracji, czy w kinie…… Wiele jest tych „nie możesz”… Zdziwisz się pewnie i pomyślisz: „jak to uciec?!”- przecież nie wolno! Cały dzień musimy siedzieć w domu, „trąbią” o tym na okrągło. Artur Barciś deklamuje w Internecie wierszyk o tym. „Znam już każdy tytuł książki w gabinecie mojego ojca i każdy element grafiki wiszącej na ścianie w naszym salonie”.

     „O co chodzi, z tym uciec?!”

     Otóż śpieszymy wyjaśnić-chcemy „uciec” bezpiecznie.

     Co to znaczy?

      

     Zapraszamy Cię w podróż mentalną, do krainy Twojej wyobraźni. Możesz nam wierzyć na 100 %, Twój mózg zareaguje na obrazy pojawiające się w Twoim umyśle, jak na rzeczywistość i pobyt w realnym miejscu.

      

      Nie wierzysz?

      

     Daj się namówić, a przekonasz się, że da sięJ

      

     Co możesz stracić? W najgorszym wypadku, trochę swojego czasu, ale na jego brak, chyba nie narzekasz ostatnio ;-)

      

     Co możesz zyskać? Wiele korzyści: wyciszenie, uspokojenie emocji, ukojenie  „rozkołatanych myśli”, wzrost pozytywnej energii, optymizm!!!.

      

     To mało?

      

     Na pewno nie!

      

     Będziesz potrzebował niewiele, bo kawałka swojego miejsca, może do 2 metrów wolnej podłogi ;-), miękki koc lub materac, może ulubioną poduszkę. I tyle. Reszta należy do nas. Następnie wybierz nagranie i rozpocznij wspaniałą przygodę J

      

     Nagrania pobierzesz z linków. Najlepszy efekt daje słuchanie tych nagrań na słuchawkach.

      

     Po każdym nagraniu, możesz wykorzystać umieszczoną pod nim propozycję ćwiczenia, które wzmocni efekt odprężenia. A może zyskasz coś więcej….  J 

      

     Zapraszamy do zabawy J

      

      

     FALA ODPRĘŻENIA (K.W. Vopel)

     Ta relaksacja skierowana jest do wszystkich, którzy kochają wakacje nad morzem, kojący szum fal, spacery brzegiem morza i wylegiwanie się na słonecznej plaży.

      

     https://wrzucplik.pl/pokaz/1995295---mpm4.html

      

      

     Po zakończeniu odsłuchiwania nagrania, możesz zbudować sobie namiastkę morza i tego, co z nim związane, w swoim domu. Zapewne znajdzie się gdzieś w zakamarkach szafy, jakiś mały okręcik, piękna, szumiąca muszla, jakaś rozgwiazda... Kawałek niebieskiego, lśniącego materiału może imitować szumiące morskie fale. Niech wyobraźnia podsunie Ci różne pomysły. A może włączysz do swojej zabawy młodsze rodzeństwo. Razem możecie wyczarować naprawdę coś pięknego. Patrząc na latarnię morską, zrobioną z jednej, mniej potrzebnej latarki J możecie całą rodziną śpiewać szanty, jak prawdziwi marynarze. Niewątpliwą zaletą „morskiej” dekoracji będzie to, że ilekroć spojrzysz na nią w ciągu dnia, a może podczas bezsennej nocy, poczujesz jak Twoje wnętrze i twój umysł zalewa fala odprężenia, ukojenia i błogostanu. Myślę, że warto „podziałać”. A Ty jak myślisz?

      

      

      

     Z GŁOWY DO CAŁEGO CIAŁA (K.W. Vopel)

      

     Ta relaksacja pozwala poprawić nastrój. Ułatwia oderwanie się od męczących myśli i koncentrację na ciele, a dzięki temu osiągnięcie odprężenia i ukojenia.

      

     https://wrzucplik.pl/pokaz/1995296---dbh0.html

      

     Nagranie 063

      

      

     Poczułeś jak Twój oddech stał się wolniejszy i głębszy. Oddychasz teraz pełną piersią. Twój umysł jest „jaśniejszy”, wolny od natrętnych myśli, a Ty czujesz się zregenerowany i pełen pozytywnej energii. SuperJ. A może chciałbyś ją teraz wykorzystać? Nic prostszego! J Wystarczy zakasać rękawy i do dzieła!. Za chwilę Twój pokój może zamienić się w salę gimnastyczną, na której będziesz mógł popracować nad swoją formą. Bo wiesz kto wyjdzie z kwarantanny? Tylko ci, którzy zmieszczą się w drzwiachJ Warto zatem zadbać też o swoje ciało i jego dobrą formę. W końcu też mu się coś od Ciebie należy, nieprawdaż? J

      

      

      

     DRZEWO MOJEGO ŻYCIA (K.W. Vopel)

      

     W tej relaksacji możesz bliżej poznać samego siebie i zbliżyć się mentalnie do świata przyrody. Możesz zastanowić się i odkryć swoje mocne strony , w kontakcie z otaczającym światem.

      

     https://wrzucplik.pl/pokaz/1995279---91rr.html

      

     Po odsłuchaniu nagrania możesz narysować swoje drzewo i napisać, to, co mówiłeś do niego. W wypowiedzi tej powinny zostać zawarte te cechy, które odkryłeś u drzewa, a potem spróbuj je przenieść na siebie. Ciekawe jakich odkryć dokonasz? J

      

      

      

     ŚWIĄTYNIA CISZY (D. Withmore)

      

     Pomimo atmosfery napięcia jaka panuje wokół, zachęcam Cię do odnajdywania w sobie wewnętrznej ciszy. Każdego dnia, coraz głębiej i mocniej. Doskonalenie umiejętności kontaktowania się z wewnętrznym spokojem w sobie, może przynieść ukojenie, regenerację sił, wzmocnienie energii do życia i do działania……

      

     https://wrzucplik.pl/pokaz/1995303---xggi.html

      

      

     Po relaksacji, może zechcesz opisać to doświadczenie w swoim dzienniczku psychologicznym, do prowadzenia, którego Cię zachęcam. Taki dzienniczek „Czasu zarazy” może Ci pomóc w uporaniu się z trudnymi emocjami, które są w Tobie. Po prostu opisuj swoje uczucia, wylewaj je na karty dzienniczka. Może umieścisz w nim także obrazy swoich uczuć i przeżyć. Kiedy to wszystko się już skończy, ten trudny  dla wszystkich czas odkryjesz jak bardzo pomógł Ci Twój dzienniczek w radzeniu sobie z lękiem, obawami, złością, niemocą, bezradnością. Przekonasz się….nie bój się, spróbujJ

      

      

     DOŚWIADCZENIE BYCIA RÓŻĄ (D. WITHMORE)

      

     Ta przyjemna relaksacja pomoże Ci wyjść z bezruchu, obudzi w Tobie siły witalne, pobudzi do rozwoju.

      

     https://wrzucplik.pl/pokaz/1995304---vpqr.html

     Nagranie 065.

      

     Po wysłuchaniu nagrania może zechcesz narysować siebie jako krzak róży.

     Zadaj sobie pytania-jakim krzakiem róży jesteś teraz, a jakim chciałbyś być w przyszłości. Narysuj lub uświadom sobie czego potrzebujesz, aby stać się taki krzakiem róży, o jakim marzysz-warunki, ludzie, otoczenie…Niesiemy jak długo potrwa jeszcze ta trudna sytuacja, w której się znaleźliśmy, ale wiedz jedno-ona na pewno się skończy- „nawet najdłuższy wąż ma swój koniec”. Pamiętaj o tym. Porozmawiaj z bliskimi o swoim doświadczeniu. Zachęć ich, aby także wykonali podobne ćwiczenie.

      

     W powyższych nagraniach wykorzystano teksty do medytacji zawarte w następujących źródłach:

      

     K.W.Vopel „Latający dywan. Łatwiejsza nauka dzięki odprężeniu”.

     K.W.Vopel; „Medytacje dla młodzieży”

     D.Withmore; „Radość uczenia się”

     H.Kaduson, Ch.Schaefer; „Zabawa w psychoterapii”

      

      

     RELAKSACJA Z ZACZAROWANYM DYWANEM:

      

     Ćwiczenie to ma ułatwić oddalenie się od codziennych napięć. Jest to taka forma relaksacji, która stanowi zabawę wyobrażeniową.

     Przyjmij wygodną pozycję ciała – jeśli możliwe w leżeniu na plecach. Rozluźnij ciało……, znajdź wygodne ułożenie………, zrób głęboki wdech, powolny wydech………. Zamknij oczy.

     Wyobraź sobie, że leżysz na niewielkim dywaniku…, na łące w śliczną słoneczną pogodę… Leżysz i czekasz na podróż zaczarowanym dywanem, który cię zaraz uniesie, czekasz starając się rozluźnić maksymalnie…. Jesteś zupełnie bezpieczny i spokojny… nic ci nie zagraża… w związku z czekającą cię podróżą… nie ma też nikogo. Kto oczekuje od ciebie lub sobie życzy byś robił to czy tamto……. Odczuj jeszcze bardziej rozluźnienie całego ciała…. Zapada się ono jeszcze bardziej w dywan, w którym leżysz…., teraz zaczynasz odczuwać, że dywan zaczyna się unosić do góry….. bardzo delikatnie unosi ciebie w górę…. Czujesz się bezpieczny….. naturalnie poddajesz się temu unoszeniu…. unosisz się tak wysoko jak sobie tego życzysz… to ty zaczynasz kierować tym lotem choć jesteś zupełnie bierny…. to ty intuicyjnie wiesz dokąd chcesz się wybrać…. To ty najlepiej wiesz, gdzie odnajdziesz miejsce najbardziej sprzyjające harmonii….. teraz kierunek tej podróży zależny jest całkowicie od ciebie….. celem tej podróży może być samo podróżowanie……, rozglądanie się …….., obserwowanie………, podziwianie wszystkiego co wokół….. ale możesz też udać się do takiego miejsca, które jest przez ciebie wybranym….. twoje miejsce….., steruj więc dywan tam, gdzie uważasz….. pozostań tam…. bądź tam….. pozwól sobie na krótkie wakacje od codzienności…., jeśli uznasz, ze jesteś gotowy do powrotu, to skieruj swój zaczarowany dywan w drogę powrotną… powoli wróć do miejsca startu….. staraj się odczuwać  ponownie materac lub podłogę…. Dywan znika….. otwierasz oczy i przechodzisz do pozycji siedzącej.

     Od teraz ilekroć będziesz czuł/a napięcie możesz swoim zaczarowanym dywanem udać się w podróż do twojego bezpiecznego miejsca…. gdzie dominuje spokój, cisza, wytchnienie……

      

     Źródło: Lesław Kulmatycki; Ćwiczenia relaksacyjne

      

     Prosimy napisz do nas , na adres e-mailowy i daj nam informację zwrotną, jak oceniasz naszą propozycję,  Czy podobał Ci się nasz pomysł? Co zyskałeś dla siebie podczas podróży do krainy wyobraźni?

      

     A może przyłączysz się do nas i sam stworzysz ciekawą relaksację. Najciekawsze pomysły zbierzemy i umieścimy na stronie Poradni. Będą swoistą „pamiątką” tego trudnego czasu, dowodem, na to, że nawet  „ w czasie zarazy” potrafimy działać dla dobra innych.